Hükümet İletişim Ofisi, İsrail işgal güçlerinin Gazze Şeridi'ne yardımların girişini engelliyor ve bu açlıktan ölümlerin artmasına neden olabilir

Gazze'deki Hükümet İletişim Ofisi, İsrail işgal güçlerinin 64 gündür Gazze Şeridi'ne yardımların girişini engellediğini ve bunun özellikle çocuklar arasında açlıktan ölümlerin artmasına neden olabileceğini belirtti.
 
Hükümet İletişim Ofisi, İsrail işgal güçlerinin 64 gündür sürekli olarak Gazze Şeridi'ne yardımların ve gıdaların girişini engelleyerek geçiş noktalarını tamamen kapattığını ve bu durumun sivil halk, çocuklar ve kadınlar üzerinde soykırım suçu oluşturarak açlığı derinleştirdiğini ifade etti.
 
Ayrıca, işgal güçlerinin Gazze şehrinde ve kuzey illerinde yardımların geçiş noktalarını kapatarak, gıda depolarını ve üretim tesislerini hedef alarak açlık politikasının etkisini artırmaya çalıştığını ve bunun tüm uluslararası sözleşmelere açık bir şekilde aykırı olduğunu, insan hakları kapsamında gıda hakkının temel bir hak olarak kabul edildiğini vurguladı.
 
Hükümet İletişim Ofisi, İsrail işgal güçlerinin Gazze Şeridi'nde açlığı derinleştirerek, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nde ve Ekonomik, Sosyal ve Kültürel Haklar Uluslararası Sözleşmesi'nde belirtilen gıda hakkı ve açlıktan kurtulma hakkını ihlal ettiğini belirtti.
 
Gazze Şeridi'ndeki mevcut durumun, İsrail işgal güçlerinin Gazze illerinde gıda sağlamaya ve açlığın etkilerini hafifletmeye yönelik gerekli önlemleri almadığını ortaya koyduğunu, uluslararası tüm yasaların savaş veya çatışma sırasında sivilleri aç bırakmayı yasakladığını ancak bu yasağın Gazze'deki sivillere karşı işgal güçlerince ihlal edildiğini ifade etti.
 
İsrail işgal güçlerinin, Gazze Şeridi'ne yardımların girişini engelleme kararını ve ABD'nin bu kararı onaylamasını şiddetle kınadığını ve bu politikaların 2,4 milyon Filistinli sivilin yaşadığı insani krizi derinleştirdiğini, Gazze halkının temel haklardan mahrum bırakıldığını belirtti.
 
Hükümet İletişim Ofisi, Filistin halkına karşı işlenen aç bırakma suçu, soykırım savaşı ve yardımların engellenmesi konusunda bütün sorumluluğun İsrail işgal güçlerine ve ABD yönetimine ait olduğunu ifade etti.
 
Uluslararası toplumu, Birleşmiş Milletler'i, çeşitli uluslararası örgütleri ve özgür dünyanın tüm ülkelerini İsrail işgal güçlerine ve ABD yönetimine soykırım savaşını durdurmaları, geçiş noktalarını açmaları, acilen ve sürekli olarak yardımların girişini sağlamaları için baskı yapmaya çağırdı. Ayrıca, Gazze Şeridi üzerindeki kuşatmanın kaldırılması için uluslararası çabaların yoğunlaştırılmasını talep etti.
https://turkish.palinfo.com/news/2024/7/9/H-k-met-leti-im-Ofisi-srail-64-g-nd-r-Gazze-ye-insani-yard-m-girmesini-engelliyor

Henüz Yorum yok

İlk yorumu siz yazın.

Yorum Bırakın

E-Mail adresiniz yayınlanmaz.Diğer Haberler